
Motoros aláöltöző. Hasznos, vagy felesleges?
A motorosok két kategóriába sorolhatók az aláöltözők terén. Van, aki még soha nem használta, és van, aki soha nem indulna el nélküle.
Nah jó, legyen három, mert van olyan is, akinek van, és elfelejteni felvenni, a nagy sietségben. :)
A motorosok két kategóriába sorolhatók az aláöltözők terén. Van, aki még soha nem használta, és van, aki soha nem indulna el nélküle.
Nah jó, legyen három, mert van olyan is, akinek van, és elfelejteni felvenni, a nagy sietségben. :)
Kezdjük az elején. Milyen motoros aláöltözők vannak, és melyik mire jó?
Egyrészt van nyári, azon belül is külön felső, és alsó, valamint egyrészes, másrészt van a „téli” aláöltöző, ami alsó és felső részekből áll.
Miután hellyel-közzel beköszöntött a nyár, és a vele a 30 fokok, így a nyári aláöltöző bemutatásával kezdeném.
Az Alpinestars márkán belül 3 méretet lehet kapni; XS/S, M/L és az XL/2XL. (ez igaz az nadrágra, felsőre, és az egyrészesre is) Az egyik legfontosabb szempont, hogy a megfelelő méretet válasszuk ki. Mindenképpen testhezálló, feszülős kell, hogy legyen, de azért érezd jól magad a viselése közben.
Hosszú ujjú kivitelben létezik (régebben volt rövid ujjú is), és itt rögtön fel is merülne a gondolat, hogy „Persze, majd a nyári nagy melegben pont egy hosszú ujjúra van szükségem… így is megpusztulok a melegtől”. Biztos mindenkivel fordult már elő, legalább egyszer, hogy rövid ujjú pólóban, vagy akár trikóban vette fel a motoros kabátot. Megvan az az érzés, amikor megizzad a karod, és csak úgy tapad a kabát belseje? A protektor nem úgy van a helyén, ahogy kell, nem igazán jó érzés a kabát viselése. Arról nem is beszélve, hogy kész szenvedés levenni. Ugyan ez a helyzet a nadrággal is. Megállsz egy lámpánál, lerakod a lábad, majd amikor feltennéd újra a lábtartóra, máris feszít a térdednél, letapadt, és a protektor nem megy a helyére.
Az egyik érv a mellett, hogy vegyél fel aláöltözőt, hogy a ruha szépen fel-, és levehető. Nem tapad le a belső bélés, a protektorok egyből a helyükre kerülnek. Ráadásul könnyebb tisztán tartani is a ruhát, hiszen az aláöltözőket akár minden nap is moshatod.
A másik, és egyben a legfontosabb érv a nyári aláöltöző mellett, hogy miután beleizzadtál, teljes felületén nedves lesz rajtad (a pamut cuccokkal ellentétben, amik foltokban csak), és amint ér a menetszél, úgy hűsítő hatást fejt ki. Költői túlzással olyan, mintha párakapu alatt motoroznál végig. Lássuk be, nagyon jól jön, ha 40 fokos melegben 4-5 fokkal hűvösebbet érzel.
Amikor megállsz egy kávéra, vagy ebédre, akkor sem kell magad kellemetlenül érezned, mert elképesztően gyorsan szárad, és az ezüstszálas kivitel miatt nem is büdösödik úgy, mint egy pamut póló.
Az egyrészes nyári aláöltöző pont ezekkel a tulajdonságokkal bír, viszont itt a nagy előny, hogy nincs a hasadnál gumírozás, egyel kevesebb dolog lesz, ami a kényelmed befolyásolja. Egyrészes bőrruha alatt az egyik legjobb viselet.
Térjünk át a „téli” aláöltözőre.
Akár egy nyári több napos túrán is elfordul az, hogy napközben, vagy éjszaka beköszön egy hidegfront, és több fokot hűl a levegő. Vagy éppen az Alpok lábánál van a szállás, és egy egész napot a 10-15 fokban kell motorozni.
A téli aláöltözők - a nyárival megegyezően – 3 méretben kaphatóak, viszont itt kizárólag alsó és felső kivitelben létezik. Itt az a lényeg, hogy melegen tartson, ne szívja meg magát izzadsággal, és ne foglaljon sok helyet a ruha alatt.
Sokan próbálkoznak pulcsikkal, amivel az a gond, hogy bár lehet, hogy melegen tartana, de nem lesz kényelmes hosszútávon a motoros ruházat alatt. (ha kényelmes, akkor lehet, hogy nagy rád a kabát.)
Azt is szem előtt kell tartani, hogy egy egész napos motorozás után, ha az esti órákban érnél haza, a nyári aláöltöző már túlzottan hűt a menetszél miatt, és ilyenkor jó cserélni a nyárit télire. Nem utolsó szempont, hogy akár egy kisebb méretű tanktáskában is elfér, így mindig Nálad lehet, ha épp szükség lenne rá.
by Ádám