
Cipő vagy csizma
Ez a kérdéskör sem annyira egyszerűen megválaszolható, ezért is foglalkozunk vele mi is. Ebben a témában is mindenkinek megvan a maga álláspontja, de mégis fontos, hogy melyiknek mikor van nagyobb szerepe motorozás közben.
Rögtön meg is ragadom a pillanatot, és szeretném leszögezni, hogy egyik sem helyettesíti a másikat, mert van, amikor a cipővel jobban jársz, de van, amikor a csizma a nyerő, na de kezdjük a legelején.
Mindkét termékcsoportnál lesznek pro, és kontra dolgok, így a választást szeretnénk ebben is megkönnyíteni.
Vegyünk első körben egy motoros cipőt. Pontosabban ne is egyet, hanem az összeset. A motoros lábbelik közül ezek a darabok a leghasznosabbak a hétköznapi rohangálásaink, munkába, iskolába járásaink során. El is érkeztünk az első pozitív érvhez. Egy jól kiválasztott cipőt nem kell azonnal lecserélni, ahogy megérkeztél az úticélodhoz. A belső kialakításának köszönhetően kényelmes, sétára alkalmas, és akár – egyes darabok estén – meg se lehet róla mondani, hogy motorra szánta a gyártó. A nálunk kapható cipők mindegyike CE minősített, így a lábfej védelmét tökéletesen ellátja. Beszélünk itt boka protektorozásról, lábujj védelemről és merevített talpról. Ez utóbbi nem azt jelenti, hogy olyan lesz az érzés, mintha egy vasalódeszka darabját rögzítetted volna a talpadra, hanem oldalirányú nyomásnak ellenáll, viszont a járásodat segíti. Mint az utcai cipők általában a fűzőnél, nyelvrésznél motoron beengedik a menetszelet, így szellőzés szempontjából is megállják a helyüket, de léteznek perforált darabok (lyukacsos kialakítás), hogy semmi ne állja az útját a levegőnek. Fontos átgondolni a választás előtt, hogy mi az, amit a leginkább kihasználsz. 15 fok, vagy az alatti hőmérsékletnél egy perforált cipellő a hőérzeteden nem fog sokat segíteni, sőt inkább negatívba húzza azt. Egy cipő tökéletesen passzol egy motoros farmerhez, akár bőr, akár textilkabáttal hordanád.
A szemfülesebbeknél rögtön felmerülés a kérdés, hogy oké, a bokámat védi, de mi a helyzet a sípcsonttal? Na itt is az első negatívum, ami időjárástól független. A boka és a térd közötti részed védtelen lesz, ami azért nem feltétlen akkora probléma, mert ha városi körülmények között használod, vagy akár folyamatban van a jogsi megszerzése, akkor megkönnyítik a motor váltójának, és fékpedáljának a használatát, hiszen a bokádat a legkisebb ellenállás nélkül tudod használni. Kisebb az esélye annak is, hogy az előtted haladó akkora erővel lövelljen ki egy kavicsot, hogy sérülés legyen a vége.
Említettem az időjárást is, így nem hagyhatjuk ki a sorból a vízálló cipőket sem. Kövezzetek meg érte, de túl sok értelmét mi nem látjuk. Az egész éves motorozásodnak, ha kb. 5%-át kiteszi az, hogy esőben motorozol, akkor erre nem lenne jó választás. Tök jól meg lehet oldani, egy esőcsizmával ezt a kevés esetet. Arról nem is beszélve, hogy ha nem veszel fel hozzá, megfelelő hosszúságú esőnadrágot, akkor a bokád körül befolyik a víz, és benne is marad, majd tovább tart kiszárítani is. Az állandó esőben motorozók vízálló csizmát választanak, de majd erre is kitérek.
Mit is nevezünk csizmának? Minden olyan motoros lábbeli, ami felér a sípcsontodig, és annak valamilyen védelmet nyújt, az csizma. Ennél a termékcsoportnál könnyebben elveszhetünk az erdőben, mint a cipőknél, bár ott is lehet sportos, túrásabb, vagy utcai cipő kinézetűt választani, mégis sokkal egyszerűbb a választás, mert azt veszed, ami a szemednek a legjobban tetszik. Ez részben a csizmákra is igaz, de itt már összetettebb a dolog. Számít, hogy mivel motorozol és az is hogy hol. Egy sport, vagy versenycsizmát jó eséllyel nem fogsz endurózásra használni, mert nem olyan védelmet ad, és nem is oda való.
Kezdjünk is bele a csizmákba, és azon belül a túracsizmákba. Fontos, hogy nem olyan csizmát veszünk ide, amiben túrázni is elmegyünk, meg pályázni is. A klasszikus túracsizma legfőbb ismérve, hogy vízálló (a mi üzletünkben az Alpinestars termékek közül). Ezeket a csizmákat, ahogy fentebb is írtam, azok veszik, akik évente többször mennek több napos túrára, ahol olyan körülmények is lehetnek, ahol nem szívesen állnak meg öltözködni, a ruházatot is úgy választják meg, hogy vízálló legyen, így pár kiegészítővel kevesebbet kell elcsomagolni. Itt fontos szempont – ahogy a cipőknél is – hogy sétára is alkalmas legyen, mert egy-egy túra alkalmával városnézésnél sem biztos, hogy átöltözünk. Természetesen a CE minősítésnek megfelelően ezeket is ellátják a stratégiailag fontos protektorozással, viszont itt már van egy sípcsont védelem is. Autópályán már számítani kell arra, hogy az előttünk haladó autó, vagy kamion kerekéből kirepül egy kavics, ami ennél a tempónál, már tud komoly sérülést okozni. Egy jól megválasztott nadrággal, térdtől szinte bokáig védve van az alsó lábszár. Ehhez a termékcsoporthoz szorosan kapcsolódik a túra enduró csizma. Hogy miért? Mert ha olyan helyen túrázol egy GS BMW-vel, vagy egy Africa Twinnel, ahol csábító a terep, akkor ide már érdemes ilyet választani. Ezek a csizmák úgy lettek kitalálva, hogy light enduro terepen is bőséggel megállják a helyüket. A talpuk is úgy lett kialakítva, hogy egy földes, homokos terepen is biztosan tudj talajt fogni. Hosszított a szára boka fölött, hogy a bokrok se csapkodják szét a lábszárad, plusz itt már fontos az ún. csavarodás gátlás. Gondolj bele, hogy minimálisan megcsúszol a földes talajon a motorral és le kell tenned a lábad. Ha oldalirányban merevített a csizma, akkor az is a segítségedre lesz, hogy meg tudd a motort tartani, és a lábad sem sérül. Itt ismét jöhet az a kérdés, hogy de mi lesz a motoron kívül? Nem tudok majd benne sétálni? Mindenkit megnyugtatok, sétára is alkalmas lesz, de itt már érezni fogod, hogy nem ebben mászod meg a várak lépcsőit. A bokánál található csavarodásgátló, illetve a komplex sípcsontvédelem egyben járást segítő funkciót is ellát. Természetesen ezek is mind vízállóak.
Következő kategóriánkat nem fogom túlzottan kifejteni, mert jellemzően ezek nálunk nincsenek az üzletben, de természetesen tudjuk őket rendelni egyedi igények esetén. Ez a kategória pedig nem más, mint a hard enduro, és cross csizmák. Úgy vélem senkit sem lepek meg azzal, hogy ezeket a csizmákat legfőképpen terepre szánta a gyártó. Komolyabb terepen, homokbányákban, crosspályákon indokolt ezek használata, mert ez az, ami ilyen körülmények között azt a védelmet adja, amit semmi más nem tud. Bőven a sípcsont felső részéig ér a szára. Egy térdgép éppen belecsúszik, hogy egy miniméter se maradjon szabadon a térded felső részétől a talpadig. Kellően merev ahhoz, hogy biztonsággal tudj talajt fogni, és elkerüld a crossozáskor elszenvedhető lábsérüléseket.
Kikeveredtünk az erdőből, és maradjunk az aszfalton kicsit. Jöhet a legnépszerűbb kategória, a sport és versenycsizmák. Ezt szándékosan írtam sport és verseny csizmának, mert fontos különbségek vannak. Először legyen a sport kategória. Nagyon egyszerű ezeket megkülönböztetni a túra csizmáktól, mert a sport csizma legfőbb ismérve az a cserélhető orrkoptató. Ezek a csizmák naked, sportmotor és supermotokra való. (tudom, tudom supermotora mehet a cross csizma is. Kinek a Pap, kinek a Papné. Attól függ, hogy hol használod a supermotot ;) ) A dizájn az sportos megjelenést mutat, és nem csak a koptató miatt. Szintetikus bőrből készült, külső protektorokat is tartalmaz saroknál és bokánál. Zipzáras záródás, amit tépőzárral elfedünk. Belefér a bőrruha szára is. Utcai használat mellett, a motorok gyári lábtartójához igazított talppal látták el. Jó szolgálatot tud tenni, akár napi ingázáshoz, ha van lehetőséged átvenni, túrázni és alkalmanként szerpentinezni, vagy kilátogatni a versenypályákra. Itt az alkalmanként szócskán volt a hangsúly. Ezeknek a csizmáknak ugyanis puhább gumiból van a talpa, hogy komfortosabb legyen akár egy egész napos tekergéshez is. A gyári lábtartók egy része is gumírozott, így tökéletes a tapadás a lábtartón is. És mi van, akkor ha imádod a szerpentineket, de mondjuk nem jársz pályára? Vagy túrázol a haverokkal, de rendszeresen pályázni is jártok? Ahhoz, hogy ne kelljen sűrűn csizmát cserélned, érdemes elgondolkozni a versenycsizmákon. A sportcsizmákhoz képest itt már egy komolyabb védelmet kapsz, nagyobb állítási lehetőséget, és ha spiccelsz a lábtartón, vagy épp verseny lábtartó van a motoron, akkor ezeknek a talpa fogja azt jobban bírni, mert adott helyen keményebbek is, és picit más a talp bordázata.
Vegyük is az állíthatóságot. A sport csizmákon ugye van a zipzár és a tépőzár. Az Alpinestars versenycsizmáinál viszont van egy belső fűző, amit mindig annyira tudsz meghúzni, amennyire kell ahhoz, hogy tartsa a lábad, vagy egy buktánál se tudjon elmozdulni. Ez után jöhet a zipzár az oldalán, majd vádlinál egy racsnis zár, amit szintén addig tudsz húzni, ameddig szorosan a lábadon nem lesz a csizma. Protektorozás szempontjából az alapvetőkön kívül már kétoldalú csavarodásgátlást, illetve achillesz védelmet is nyújt, amivel magasabb lesz a szint, mint a sportcsizmáknál. És ne is álljunk itt még meg, mert a Moto GP-ből jól ismert csizma a versenycsizmák csúcsa. A miérteket itt nem kívül látod, hanem belül. ;) Az alapelv a protektoroknál az, hogy ami a testedhez van rögzítve és részben független a ruházattól, az véd a legjobban. Hogy miért? Mert egy bukta alkalmával a ruha ér le a földre, amit az aszfalt el tud mozgatni rajtad, viszont a testedhez rögzített protektor a helyén marad. Ezen az elven készült az Alpinestars Supertech R csizmája. (Cross csizmák közül pedig a Alpinestars Tech 10) Az alábbi képen is jól látható, hogy gyakorlatilag két csizmát kapsz. Az egyik a dizájn és a védelem egy része miatt, a másik pedig a szín tiszta védelemről szól. Mindenhol protektor, csavarodásgátlás, járássegítő, és hogy mindez a helyén is maradjon egy fűző, amivel a lábadra rögzíted. A külső csizmán van a zipzár és a racsnis záró elem, valamint a külső koptatók. Ha valakiben felmerülne a kérdés, hogy ebben sétálni, hogy lehet, akkor érdemes rákeresni Marquez egyik esésére, ami után futva igyekszik a boxba a cseremotorért. ;) DE a legjobb megoldás, ha benéztek hozzánk, átbeszéljük a részleteket, és közben fel is tudod őket próbálni. Így Ti is láthatjátok, és érezhetitek a különbségeket.
Összefoglalva a lábbeli kérdést, minden körülményre megvan az a megfelelő védelmi és kényelmi szint, ami hosszútávon kitart, de a próbát nem érdemes kihagyni a képletből.
by Ádám