
Tech-Air Off-Road, és az ide vezető út
A 2024-es évben elérkeztünk oda, hogy szinte minden motorozási stílusra van elérhető aktív védelmet jelentő légzsák. Utcára, versenypályára, és idén már Off-Roadra is. De ne szaladjunk előre, kezdjük az elején.
Ahhoz, hogy megfelelő képet kapjunk a Tech-Air rendszerekről, illetve, hogy ne azt gondoljuk, ez valami új keletű dolog, ami még nincs kiforrva rendesen, muszáj egy két évszámmal tisztában lenni.
Aki olvasta az Alpinestars történetét (akár a wikipedián), akkor ott olvasható egy 2013. évi dátum, amiben Marquez eséséről van szó. Ezt a dátumot nevezhetjük debütálásnak a versenysportban, azonban még ez a dátum se a kezdet.
2011-ben jelentették be, hogy kifejlesztették az első motortól független teljesen önállóan működő légzsákrendszert, ami túl azon, hogy védelmet nyújt, adatnaplózásra is alkalmas volt, így az évek alatt, ahogyan a motorok, motorozási stílusok fejlődtek, folyamatosan finomították a légzsákok algoritmusát. Gondoljunk bele, ez már 13 éve volt, és még ezt is megelőzte pár év, amikor elkezdték a fejlesztői munkát. 2013-ban már a MotoGp-ben, és a Superbike VB-n használták a versenyeken, és 5 év múlva elérkezett az idő, hogy piacra dobják a Tech-Air Race, valamint a Tech-Air Street légzsákokat. 2018-at írunk, ami szintén 6 évvel ezelőtti történet. Repül az idő, de a fejlesztések azóta se álltak meg.
2020-ra elkészült a Tech-Air 5, majd 2022-ben a Tech-Air 3, és a Tech-Air 10 légzsákrendszer.
Hogy ez a három miben más, mint az első kettő? Ezek már nem csak a motortól, hanem a ruházattól is függetlenül működnek, ugyanis ezt nem kell előre beépíteni, led panelt csatlakoztatni, bármilyen kabát, vagy bőrruha alá fel lehet venni, egy-két fontos szempont figyelembe vételével.
Hogy ennek mi köze az Off-Road légzsákhoz, illetve az miért lóg ki kicsit a sorból?
Amikor a Tech-Air 5 légzsák kikerült az üzletek polcaira, akkor azok, akik figyelemmel kísérték a Dakar Rallyt, észrevehették, hogy a gyártó által támogatott versenyzők körül laptopos emberkék sürögnek, forognak, kábelek lógnak ki itt-ott a ruha alól. A legjobb, és legtöbb adat egy ilyen versenyről begyűjthető. Itt van homok, sár, kövezett út, dűnék, dombok, ugratók, minden, ami egy Off-Road motorozást jellemez. Ahogy a verseny szakaszokra van osztva, úgy a begyűjtött információkat is ennek megfelelően kellett kielemezni, mert a légzsák más algoritmus alapján kell, hogy döntést hozzon.
Térjünk a lényegre; mit is tud valójában. Kezdjünk a külcsínnel.
Első ránézésre úgy fest, mint egy protektor ing. Ne is nézzen ki máshogy, mégiscsak Off-Road-ra készült, ahol a protektor ing, egy mezzel a felsőtest felszerelése. Passzív gerinc, mellkas, váll és könyökprotektorokkal van szerelve, mert van, hogy nem kell a légzsák védelme, elég a passzív protektorozás is. A hátán található a légzsák vezérlőegysége, patronok, és az akksi is. Elsőnek kézbe véve érzed, hogy nem egy pehelysúlyú védelem, de felvéve a súly tökéletesen eloszlik, és nem érződik nehéznek. Van benne anyag, hogy eltérjünk a szakzsargontól.
A külső textil réteg rugalmas, a váll és könyök résznél viszont olyan megerősítést kapott, ami a csúszás ellen nyújt védelmet. (aramidszálas kevlár)
Jó hír azoknak, akik nem mezzel, hanem kabát alatt szeretnék hordani, hogy a protektorok (váll és könyök) kivehetőek.
Baleset, bukás esetén a zsák aktív védelmet nyújt teljes mellkason, vállon, felkarokon, kulcscsonton, illetve a teljes háton. Bordákat passzív védelemmel látták el, így az sem marad szabadon.
Hogyan is működik?
3 mód közül lehet választani; Street, Enduro, és Rally.
Vegyünk egy átlagos, kirándulós, túrázós, erdőbe betérős motorost, aki azért vette meg álmai túra enduróját, mert nem akar azért lemaradni egy-egy látnivalóról, mert épp elfogy az aszfalt, és terepre kell tévedni. Aszfaltozott út vezet a kirándulásának nagy részében mindenhova, amit látni szeretne, így az ennek megfelelő, Street módba állítja a légzsákot, vagy a telefonos appon, vagy a módválasztó gomb segítségével, ami a légzsák bal első, alsó részén található. Eddig meg is vagyunk. Ezt nem részletezem, mert a Tech-Air rendszerek mindegyike tudja, pont ugyanazon elven működik ez is.
Megáll inni pár kortyot, felcsapja a telóján a térképet és ekkor szembesül vele, hogy a következő látnivaló egy földúton van, de nem tudni, hogy milyen minőségben. Tekintettel arra, hogy nem aszfalt, így a street mód már nem jó választás, ezért a fizikai gomb, vagy az app segítségével átáll Enduro módra. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy a légzsákban található szenzorok érzékenységét változtatja meg, valamint azok reagálását, parancs küldését módosítja. Ez esetben nem kell attól tartani, ha van előttünk egy komolyabb gödör, vagy sárfolyás, kisebb bucka, ami ugratóvá válik a nem feltétlen jól/rosszul megválasztott sebesség miatt. Ezekre a helyzetekre az enduro mód fel lett készítve, így nem lesz meglepi pukkanás. Az algoritmus teszi a dolgát, figyeli a motorozást.
Alap esetben ez a két mód lehet, hogy elég is lenne, de mint mindenki (kár is lenne tagadni) előbb utóbb ráérez a motorra, a terepre, így az adrenalin növelése miatt emeli a tempót. Vagy csak túl bátor, vagy pont azért, mert rutinos enduros, és miért ne. Ez már az a helyzet, amikor a családnak azt mondjuk csak endurozni voltunk, hogy ne legyünk nagyon megszólva, de valójában jól esett a rallyzás az erdőben. Megvan a látnivaló, és a plusz adrenalin löket is. Ehhez a stílushoz már vélhetően kevés lenne a légzsák nyújtotta enduro mód, itt az ideje a Rally módra váltani a zsákot. A Tech-Air rendszereket úgy fejlesztette ki a gyártó, hogy folyamatosan figyeli a motorozásunkat. A gyorsulásérzékelő, és a giroszkóp pontosan tudja, hogy mikor van „baj”, és 42miliszekundum alatt felméri a problémát, valamint ezen időn belül – amennyiben szükséges – teljes védelmet nyújt. Egy életszerű helyzetben modellezve; Amire felfogod, hogy valami nem jól sikerült, és kimondanád a B betűs szót, addigra teljesen felfújt állapotban várja a légzsák az ütközést, hogy Neked ne fájjon. (annyira)
Egy dolgot le kell szögeznünk. A freestyle, több méter magas ugratásokra nem biztos, hogy ez a jó megoldás, mert a gyártó valójában arra törekedett, hogy azon átlag motorosoknak szeretne aktív védelmet kínálni a Tech-Air Off-Road légzsákkal, akik nem csak az utcán, vagy a versenypályán szeretnének biztonságosabban motorozni.
A legjobbat szándékosan a végére hagytam, hogy méltó lezárást is tudjak írni.
Abban az esetben, ha bukta van, akkor tudsz magadnak patron cserélni. Gyárilag kettő patronnal szerelték a Tech-Air Off-Road légzsákokat. Egy bukta során egy patron kell csak a zsáknak, így kétszer eshetsz benne úgy, hogy nem kell hozzányúlni. Ha mindkettő elszállt, akkor jön az a megoldás, hogy felkészülten, minden lehetőségre gondolván vettél két pót patront, ami a táskádban van, így nekivetkőzöl, lepattintod a légzsák hátát, kicseréled szerszám nélkül a patronokat, és folytathatod az utad. :)
Röviden összefoglalva, valamint egy-két tényszerű adatot közölve:
- egy teljes felöltéssel 30 órát tudsz benne motorozni
- 3 mód (street, enduro, valamint rally) közül tudsz választani
- Passzív váll, könyök, gerinc és mellkas védelemmel van ellátva, amiből a váll és a könyök eltávolítható.
- kabáttal, és mezzel is használható
- 4 pukkanás után kell szervizbe hozni, mert gyárilag 2 patronnal szerelt, és mindkettőt cserélheted, valamint egy esés=egy patron
- amennyiben nincs bukta, és nem nyílt a zsák, akkor elég 500 üzemóra, vagy 2 év után leadni a szervizbe egy teljes felülvizsgálatra.
- Tech-Air Appal csatlakoztatható
- Camelbag, más néven itatózsák rögzíthető a hátán
- Nyakvédelemmel, pl. BNS Tech 2-vel kiegészíthető
A Tech-Air Off-Road légzsákra az első bemutatója óta - ami 2022. januárjában volt - vártunk több mint 2 évet, de úgy tűnik egyelőre, hogy megérte, hiszen az ott bemutatott légzsák is kisebb ráncfelvarráson ment át, így akár Tech-Air Off-Road V2-nek is megállná a helyét. :)
by Ádám